Co oznacza obniżenie poziomu PLT u 28-latka?

Witam, tydzień temu robiłem badania krwi i wyszło, że mam za mało płytek krwi. Norma 150-200 a ja mam 106. Dodam, że trenuje od 3-4 lat siłowo 4 dni w tygodniu i miałem od roku bardzo monotonną dietę (kura, ryż) - czy to może być tego przyczyną? Nie mam żadnych innych dolegliwości. Czuje się świetnie a na treningach rozpiera mnie energia, nawet gdy idą duże ciężary. Od roku zrobiłem się też nerwowy, wszystko mnie drażni - niedobór żelaza? Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Ubogo zróżnicowana dieta, stosowana od dłuższego czasu, mogła doprowadzić do niedoborów różnych składników odżywczych, co z kolei może mieć odzwierciedlenie w wynikach badań i samopoczuciu. Bezobjawowa małopłytkowość nie wymaga leczenia. Może pan powtórzyć morfologię krwi za 1-2 miesiące w celu oceny ewentualnej dynamiki zmian w badaniach. Niedobór żelaza mógłby dać zmiany w morfologii. Nerwowość najpewniej nie ma przyczyny somatycznej.