Co oznacza opis RTG płuc u 4-latki?
Wzmożenie rysunku śródmiąższowo-okołoostrzelowego pół płucnych. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca niepowiększona. Takie wyniki z RTG klatki piersiowej i mojej 4.5 letniej córeczki, wykonane ponieważ 4 dzień gorączkuje i kaszle. Co to oznacza?

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Trudno z racji odległości odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, a także całościowo ocenić stan zdrowia dziecka. W związku z tym zalecamy konsultację stacjonarną u lekarza pediatry lub pulmonologa dziecięcego. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie zdjęcia rtg będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.
Istnieje przypuszczenie, że przedstawiony stan zdrowia dziecka, jak i opis badania mogą wskazywać na zmiany zapalne w polach płucnych. Możliwe, że niezbędne będzie wdrożenie antybiotykoterapii, jednakże o tym powinien zadecydować wyłącznie lekarz.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia dla Pani córki!
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc-u-dzieci-przyczyny-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-oskrzeli