Co oznacza podwyższony poziom urobilinogenu w moczu?

Dzień dobry. Jestem 2 tygodnie po cholecystektomii. Po wyjściu ze szpitala robiłam badania krwi, badania moczu, próby wątrobowe i próby nerkowe. Co oznacza wysoko wynik urobilinogenu w moczu? To jest jedyny wynik który mam zły. Czy to normalne w krótkim czasie po tym zabiegu? Zabieg był robiony laparoskopowo.
KOBIETA, 40 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

urobilinogen jest produktem przemiany bilirubiny, która powstaje w wątrobie podczas rozpadu czerwonych krwinek. Następnie jest on transportowany do jelit, gdzie ulega dalszej przemianie i jest wydalany z organizmu wraz z kałem. Jeżeli urobilinogen jest wykrywalny w moczu, może to sugerować, że jest on wchłaniany z powrotem do krwiobiegu z jelit lub że jego produkcja w wątrobie jest zwiększona.

Po cholecystektomii może dojść do pewnych zmian w procesie trawienia i metabolizmu żółci, ponieważ pęcherzyk żółciowy jest odpowiedzialny za magazynowanie i uwalnianie jej do jelit w celu trawienia tłuszczów. Jednak bez dokładnej oceny wyników i konsultacji z lekarzem trudno jest ocenić dokładną przyczynę nieprawidłowego wyniku, dlatego powinna się Pani udać na wizytę kontrolną.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-podwyzszony-urobilinogen

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.