Co oznacza taka powiększona zmiana na szyi?
Od jakiegoś czasu mam powiększenie na szyi. Jest niebolesne, chociaż czasem sprawia dyskomfort przy przechylaniu głowy na prawy bok. W dodatku mam wrażenie że gdy wychodzę z domu i więcej się poruszam to wtedy dyskomfort jest prawie nie odczuwalny przy wyginaniu głowy. Byłem na USG tarczycy i nic nie wykazało. Czy powinienem się tym martwić? P.S. Dla podglądu umieszczam zdjęcie na dysku google: https://drive.google.com/file/d/157iqF4PNJvBF11o94h-5IfhRxECowA3j/view?usp=sharing

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Analizując Pana dolegliwość oraz załączone zdjęcie wskazanej zmiany na szyi, można by przypuszczać, że mamy do czynienia z powiększonym węzłem chłonnym lub guzkiem zapalnym.
Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu odpornościowego i uczestniczą w wychwytywaniu patogenów chorobotwórczych. Są one zlokalizowane głównie na szyi, pod żuchwą, pachami i pachwinami.
Powiększone węzły nie muszą świadczyć, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, jednak każdą taką zmianę należałoby skonsultować z lekarzem. Wielkość powyżej 1cm wymaga dalszej diagnostyki. Taka przypadłość może wynikać między innymi ze stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych i wirusowych, chorób zakaźnych lub schorzeń autoimmunologicznych.
Guzki zapalne natomiast to częsta przypadłość wśród osób dorosłych. Mogą wynikać z wcześniej wspomnianych powiększonych węzłów chłonnych lub stanów zapalnych ślinianek oraz przebytych infekcji o różnym podłożu.
Z względu na odległość, trudno ocenić nam dokładną przyczynę Pana dolegliwości. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który precyzyjniej będzie mógł określić źródło tego stanu. Po badaniu przedmiotowym, specjalista wskaże dalszą diagnostykę i konkretną diagnozę.
Przydatne mogłyby być takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, AST, ALT oraz USG szyi i RTG klatki piersiowej.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/co-oznacza-zgrubienie-na-szyi-czy-to-cos-powaznego
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych