Co oznacza taki opis badania głowy u 21-latka?

W istocie białej obu półkul mózgu,okolokomorowo i podkorowo stwierdza się nieliczne (więcej w lewej półkuli),drobne ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2-zaleznych iFLAIR ,częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1-zależnych, nie ulegajace wzmocnieniu kontrastowemu,odpowiadające najprawdopodobniej przewlekłym zmianom niedotleniowo-niedokrwiennym (tzw,niespecyficznej,naczyniopochodnej demielinizacji.) Pytanie brzmi o co chodzi w tym opisie?

Szanowny Panie, przedstawiony opis badania MR głowy wskazuje na możliwe istnienie przewlekłej choroby demielinizacyjnej mózgu. Wobec takiego wyniku badania bardzo celowe jest zgłoszenie się z tym opisem i zdjęciami rezonansu magnetycznego na konsultację do specjalisty neurologa. Po konsultacji może okazać się konieczne uzupełnienie diagnostyki o badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Wymaga to badanie krótkiego pobytu diagnostycznego w oddziale neurologii, do którego neurolog - w razie potrzeby mógłby Pana skierować. Gdyby okazało się, w ramach konsultacji neurologicznej, że widoczne w obrazie MR zmiany w kontekście Pana badania podmiotowego i przedmiotowego przez neurologa, wskazują na ich przyczynę niedotlenieniowo-niedokrwienną, to wówczas hospitalizacja neurologiczna nie musi być konieczna. Otrzymanego wyniku badania nie należy bagatelizować, gdyż w przypadku potwierdzenia choroby demielinizacyjnej możliwe jest wczesne, stosunkowo skuteczne leczenie farmakologiczne pod nadzorem szpitalnego ośrodka specjalistycznego. Zwłoka w postawieniu rozpoznania i podjęciu leczenia może być bardzo szkodliwa w dalszej perspektywie rozwoju choroby demielinizacyjnej, która obecnie wydaje się móc toczyć na jej etapie zapalnym, a nie wtórnie postępującym, gdy dochodzi już do zwyrodnienia tkanki mózgowej.