Co oznacza ten opis USG tarczycy?
Czy mogę prosić o interpretację następującego badania USG tarczycy?( mężczyzna lat 40) Płat prawy: 25 x 23 x 55mm, objętość: 15.8ml Płat lewy: 19 x 20 x 54 mm, objętość: 10,3ml Cieśń: 6-7mm Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogenuczności i strukturze, w obu płatach obszary hypochogeniczne/nacieki koloidowe do 2mm. W płacie lewym największy 4 x 2-3mm bez zmian ogniskowych-do obserwacji AZT. Przepływy miąższowe nieznamienne, nie są wzmożone. Okoliczne węzły chłonne bez zmian. Wynik TSH 2,180 mU/L Bardzo dziękuję!

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania tarczycy.
Nie wspomniał Pan jednak, dlaczego było wykonywane takie badanie obrazowe, a także czy występują jakieś choroby przewlekłe.
Analizując wynik badania, USG tarczycy, można by wywnioskować, że wyodrębniono pojedyncze skupiska guzków koloidowych z towarzyszącym obrazem o niejednorodnej echogeniczności. Należy podkreślić, że takie guzki mogą być wypełnione płynem.
Są to prawdopodobnie niewielkie zmiany, które powinny być poddane dalszej obserwacji w przyszłości. Wynik badania TSH w Pana przypadku nie powinien odbiegać od wyznaczonej normy referencyjnej.
W razie większych wątpliwości, proponujemy Panu konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po dokładnej analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce i postępowaniu.
Życzymy Panu dobrego samopoczucia!
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie