Co oznacza ten wynik badania po gastroskopii u 34-latka?

Dzień dobry, Jestem po gastroskopii. Otrzymałem taki wynik badania: Pod UES dwa naprzeciwległe ogniska heterotopii żołądkowej 5 i 15mm. Poza tym przełyk bez zmian. Linia Z nieregularna, na górnej granicy fałdów, z pojedynczą wypustką 10mm - wycinki oraz odpryskiem tkanki żołądkowej wlk. 5mm w odległości 20mm. Wpust w patrzeniu na wprost i w inwersji szczelny. W żołądku treść śluzowa. Wskaźnik widoczności błony śluzowej 1/2/2/1 - 6/12pkt wg TMVS. Śluzówka dna i trzonu bez zmian. W antrum śluzówka zarumieniona. Odźwiernik symetryczny, drożny. Opuszka dwunastnicy i część zaopuszkowa bez zmian. Test ureazowy dodatni. Wnioski: Heterotopia żołądkowa przełyku. ESEMC0M1. Gastropatia rumieniowa części przedodźwiernikowej. Czy opis jasno stwierdza przełyk Barreta czy wyjdzie to dopiero z badani hispatologicznych? Z góry bardzo dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Nie wspomniał Pan, jakie dokładnie występują dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Każdy przypadek należy rozpatrywać całościowo, biorąc pod uwagę obecne objawy, jak i wynik badania.

Z racji odległości trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia. Dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację u lekarza gastrologa, który po analizie badania histopatologicznego pobranych odcinków będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Na podstawie samego opisu gastroskopii można by stwierdzić, że stwierdzono heterotopię żołądkową przełyku. Jest to przypadłość, w której występują ogniska błony śluzowej nabłonka żołądka, znajdującej się w dalszym odcinku przełyku.

Zmiany te często powstają na skutek refluksu, jak i mogą być wrodzone.

W związku z występowanie nieregularnej linii Z, istnieje prawdopodobieństwo występowania przełyku Barretta. Jednak o dalszym postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz gastrolog.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przelyk-barretta

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-i-interpretacja-gastroskopii-i-bole-w-klatce-piersiowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-trzeba-ocenic-taki-opis-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.