Co oznacza ten wynik badania tarczycy u 22-latki?
Robiłam badania tarczycy anty tg i anty tpo usg tarczycy (tsh ft3 ft4 były w normie). Anty tg 6,7 przy normie (0-4) a anty tpo < 3 przy normie (0-5.6) Opis usg brzmi Gruczoł tarczycowy położony typowo, tchawica centralnie. Płat prawy V ok 6ml, płat lewy V ok 4ml, grubość cieśni ok 5mn Obydwa płaty o nieco obniżonym echu, gładkich obrysach, jednorodne, bez chęć wzmożonego przepływy naczyniowego w opcji PD. Na szyi obustronnie pojedyncze węzły chł o wzorcu reaktywnym, ponadto na szyi po lewej stronie dwa węzełki chł z przewagą biegunów podłużnych ale nieco obniżonym echu, ok 9x4mm i 8x3mm Okolice przytaczały bez wyraźnych patologicznych odbić Co oznacza opis usg? Niestety na wizytę jeszcze poczekam i zastanawiam się co może on oznaczać

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy. To istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób. Dzięki takiemu postępowaniu można w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.
Nie wspomniała Pani, czy występują na co dzień pewne dolegliwości, jak: zmęczenie, senność, problemy z wagą, uczucie zimna, nieregularne miesiączkowanie, czy obniżenie odporności.
Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że przeciwciała Anty – Tg wystąpiły ponad granicę normy referencyjnej. Jednak wartość ta nie jest znacząca i na pewno warto by było powtórzyć to badanie w przyszłości.
Odnośnie badani obrazowego tarczycy, prawdopodobnie można stwierdzić pojedyncze powiększone węzły chłonne. Mogłyby one odpowiadać pewnemu stanu zapalnemu lub są objawem niedawno przebytej infekcji.
Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca