Co oznacza ten wynik MR jamy brzusznej?
Mąż odebrał wynik rezonansu.W śródbrzuszu po stronie lewej widoczny obszar o zwiększonym sygnale tkanki tłuszczowej -nieostro odgraniczony wlk. 67 na 50 mam popśród którego widoczne są drobne węzły chłonne podejrzenie stwardniajacego zapalenia krezki.Bez cech patologicznie powiększonych węzłów chłonnych . Czy to jest grozne ? Co to oznacza ?

MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia męża. Nie wspomniano jednak, z jakiego powodu było wykonane badanie obrazowe jamy brzusznej. Czy występują jakieś objawy świadczące o ewentualnym stanie zapalnym.
Analizując przedstawiony opis rezonansu można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycono zapalenie krezki. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu mogłyby być infekcje wirusowe, po przebytym nieżycie żołądka i jelit.
W przypadku stwardniejącego zapalenia krezki występuje martwica tkanki tłuszczowej. Choroba ta może być stała lub przewlekła.
Do najczęstszych objawów tej przypadłości można zaliczyć: tkliwość brzucha, wymioty, bóle brzucha, gorączkę, czy nudności.
Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pani męża, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu.
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-otrzewnej
https://portal.abczdrowie.pl/awans-krezki-czy-to-przelom-w-medycynie
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych