UKM poszerzone w wyniku USG
Witam! od 2ch lat mam bole brzucha z prawej strony. wyniki krwi ok. na usg wyszlo dyskretne poszerzenie UKM. szer.miedniczki 18mm a po mikcji szer.miedniczki 15mm. Obie nerki bez klasycznych cech kamicy. W sierpniu tamtego roku bylo 11mm. Co moze to oznaczać? Czy dyskretne poszerzenie UKM ma związek z szerokością miedniczki? I co oznacza to poszerzenie UKM w wyniku USG? Czy jest to groźne schorzenie, które może powodować na przykład problemy z chodzeniem albo normalnym funkcjonowaniem czy na ten moment nie ma powodu żeby się tym przejmować? Bo zaczęłam się martwić i nie wiem czy niepotrzebnie panikuje czy faktycznie może są jakieś powody do obaw. Chciałabym również zapytać czy poszerzone UKM może oznaczać jakieś problemy z zajściem w ciążę czy jedno nie ma z drugim nic wspólnego? Będę wdzięczna za odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania
Poszerzenie UKM (układu kielichowo-miedniczkowego nerki) świadczy zwykle o przeszkodzie w odpływie moczu znajdującej się poniżej UKM, czyli najczęściej w moczowodzie. Częstą przyczyną poszerzenia UKM jest kamica nerkowa. Brak uwidocznienia kamieni nerkowych w miednicze, w pani przypadku nie wyklucza występowania nawracających kamieni nerkowych, powodujących dokuczliwe bóle, gdyż uwidocznienie kamienia znajdującego się na poziomie moczowodów w badaniu USG jest praktycznie niewykonalne. Powinna pani skonsultować się z urologiem w celu wykonania szerszej diagnostyki.