Co oznacza wynik badania wątroby u 46-latki?

Proszę o interpretację wyniku. Wątroba o nieco obniżonej densyjnosci, nie powiększona, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Drogo zolciowe wewnątrz wątrobowe odwnekiwo zaakcentowane. Wpust obkurczony. Przy wpuście, krzywiznie mniejszej zoladka i pniu trzewnym drobnenaczynia i niewielkie hipodensyjne zagęszczenia, prawd. węzły chłonne. Torbiel korowa w NL wielkości 7mm.Miwdniczkaprawa ektopiczna szer. 19mm.prpsze wytłumaczyć mi co to za drobne naczynia widoczne przy pniu trzewnym. I co oznacza że moje drogi zolciowewewnatrzwatrobowr są zaakcentowane. I co z to miedniczka ektopiczna?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie obrazowe jamy brzusznej, aby sprawdzić stan funkcjonowania znajdujących się tam narządów. Nie napisała Pani, czy odczuwane są pewne objawy ze strony układu pokarmowego oraz, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe. To dość istotne informacje, aby ocenić stan wątroby oraz wykluczyć poważniejsze schorzenia. Również cenną informacją jest fakt przyjmowania konkretnych leków, które też mogą wpływać na wynik badania.

Analizując Pani badanie obrazowe jamy brzusznej, prawdopodobnie można by stwierdzić, że występuje u Pani stłuszczenie wątroby wraz z uchwytnym naczyniakiem. Przypuszczać również można, że wystąpiły miejscowe zastoje żółci z dróg żółciowych.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić wynik Pani badania oraz aktualny stan zdrowia. Proponujemy więc wizytę u lekarza gastrologa lub hepatologa, aby dokładnie przeanalizował wynik diagnostyki obrazowej.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/zapalenie-drog-zolciowych-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/watroba-niepowiekszona-o-obnizonej-densyjnosci-i-jednorodnej-strukturze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.