Co oznacza wynik cholesterolu 219 mg/dl ?

Witam, odebrałam dziś wyniki cholesterolu i tak cholesterol całkowity 219 mg/dl HDL 75,0 nieHDL 144,00 LDL 132.80 trójglicerydy 56. Co to oznacza i co z tym mogę zrobić żeby obniżyć? Mam 32 lata

Lek. Paweł Szadkowski

Nie są to bardzo niepokojące wyniki, tylko nieznacznie przekroczone normy. Ale oczywiście nie można tego bagatelizować. Myślę, że w Pana wieku za wcześnie jest na leczenie farmakologiczne. Najlepiej zacząć stosować odpowiednią dietę, unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zastąpić masło i smalec oliwą, unikać również cukrów prostych.