Co oznaczają wyniki na toksoplazmozę?

Jestem w 8 tygodniu ciąży. Odebrałam dziś wyniki z labolatorium na Toxo,: IgG 481,4 (dodatni, bo 0-1 ujemny, 1-3 wątpliwy, od 3 dodatni), IgM 1,590 (dodatni, bo od 0-0,8 ujemny, 0,8 - 1,0 wątpliwy, powyżej 1,0 dodatni). Wyniki mnie zaniepokoiły, zrobiłam sobie jeszcze badanie Toxoplazma IgG awidność, ale wyniki będą dopiero za tydzień. Za tydzień też mam wizytę u ginekologa, bo teraz jest na urlopie. Czy powinnam czekać, czy udać się do innego w celu rozpoczęcia leczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przedstawione wyniki oznaczeń przeciwciał przeciwko toksoplazmozie rzeczywiście są nieprawidłowe i mogą, niestety, wskazywać na akutalne zakażenie tym pasożytem. Jednak należy pamietać, że podwyższony poziom IgM może się utrzymywać nawet do roku po przebyciu infekcji. Dlatego też dobrze, że wykonała Pani test awidności IgG. Jeśli wykaże on wysoką awidność, będzie to oznaczać, że zakażenie przebyła Pani w czasie 3-5 miesięcy temu, co świadczyć będzie o braku zagrożenia dla ciąży. W innym przypadku należy zgłosić się do lekarza ginekologa, a najlpiej do najbliższej poradni chorób zakaźnych i pasożytniczych w celu powtórnego wykonania oznaczenia przeciwciał IgM i IgG, by ocenić dynamikę zmian ich stężeń. Gdyż niska awidność nie świadczy jeszcze o ostrej fazie choroby. Być może już w czasie tej wizyty rozpoczęte zostanie odpowiednie leczenie, które zostanie przerwane w razie stwierdzenia braku ostrego zakażenia.

Proponuję decyzję o wcześniejszej wizycie uzależnić od wyniku oznaczenia awidności, według zasady podanej wyżej. Proszę być dobrej myśli, IgM jest nieznacznie podwyższony, co dobrze rokuje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.