Co powoduje i jak leczyć problemy z wypróżnieniem u dwulatka?

Witam, mój syn ma 2 latka. Od dłuższego czasu ma problemy z wypróżnieniem co objawia się dużym wysiłkiem. Wypróżnia się co 2-3 czasem 5 dni. Po zgłoszeniu potrzebny potrafi siedzieć 30 min na nocniku nim się wypróżni a czasem dopiero następnego dnia. Syn nie je słodyczy i nie pije soków. Je dużo owoców i warzyw, na obiad głównie zupy (bez mąki) a na kolację i śniadanie chleb lub bułkę razową. Pije wodę lub białą herbatę.

Dzień dobry,

warto sprawdzić mimo wszystko dietę pod kontem prawidłowej ilości błonnika ( może to zrobić każdy dietetyk) oraz kontrolować odpowiednią ilość płynów. Następnie warto wprowadzić produkty pobudzające perystaltykę jelit - tutaj również dietetyk wesprze Państwa odpowiednimi zaleceniami i jadłospisem.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Witam

Po Pani opisie należy przyjrzeć się czy dziecko je tłuszcz czyli olej do surówki, oliwa do potraw. Przy produktach gotowanych czasem brakuje nam tłuszczy zdrowych ( nie mówimy o smażeniu). Na początek 1 łyżka zdrowego oleju na czczo, a jak się wyreguluje to należy pamiętać żeby ta oliwa w diecie na co dzień się pojawiała w posiłkach.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu