Co powoduje plamienia przy stosowaniu tabletek?

Witam, mam 30 lat, od 10 biorę tabletki antykoncepcyjne. Od dłuższego czasu (ok 5 lat) mam problem z plamieniami i krwawieniami między "miesiączkami". co 1-1,5 roku mam zmieniane tabletki i przy każdych to samo. Są takie miesiące że wszystko jest ok a są takie gdzie tylko przez 10 dni jest dobrze, pozostałe to krwawienia i plamienia. Od jakiś 2 lat dodatkowo na jajnikach zaczęły pojawiać się torbiele które regularnie kontroluje. Cytologi wychodzi ok. Badanie krwi na nowotwór jajnika ok. Proszę o info gdzie może by przyczyna takich problemów? Bo tylko zmieniam tab i ciągle to samo. Może powinnam iść inną drogą i zbadać tarczycę? A może odstawić tabletki bo już za długo je biorę? Mam wrażenie że im dłużej przyjmuje tab tym problem krwawień i plamień jest częstszy. Czasem jest to co miesiąc, czasem dwa i miesiąc ok... Nie ma reguły

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Częstym powikłaniem antykoncepcji hormonalnej są krwawienia między kolejnymi krwawieniami z odstawienia. Jeżeli problem się nasila warto przy najbliższej wizycie u ginekologa zwrócić na to uwagę lub na jakiś czas zrezygnować z tej formy antykoncepcji. Być może będą potrzebne dodatkowe badania w celu wykluczenia innych przyczyn krwawienia np. rozrostu endometrium.