Co powoduje wysypkę u 2-letniego chłopczyka?

Witam,   mój syn w 10 miesiącu życia dostał wysypki na buzi - delikatnej jak kaszka manna, w tej chwili ma 2 latka i 3 miesiące, a od tego czasu wysypka rozrosła się również na rączkach i nóżkach, w postaci większych krostek w kolorach skóry i czerwonych. Czasem np. podczas zmiany pampersa lub innych czynności, gdy ma dostęp do wysypki to delikatnie paluszkami drapie miejsca zmienione. Przez prawie półtora roku Marcelka obejrzało kilku dermatologów i wciąż nie ma diagnozy (poza atopowym zapaleniem skóry oraz "taka jego uroda i skóra - tak będzie miał całe życie"). Smarowałam synka mnóstwem maści, zazwyczaj "robionych" i pił Zyrtec przez miesiąc. Krosty są i nie chcą zniknąć. Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia czy choroby infekcyjnej. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, oprócz dermatologa proszę odwiedzić również alergologa dziecięcego, być może konieczne będzie wykonanie testów alergicznych. Proszę jeszcze zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany sie nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu mechanicznym? Proszę również pamiętać, że atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Pozdrawiam