Co robić z tym bólem z tyłu głowy u 32-latki?

Dzień dobry. Od tygodnia mam mocne bóle głowy w tylniej części głowy nawet wybudza mnie ze snu. Za 3 dni mam lot samolotem do kraju i boje się że podczas lotu może się pogorszyć mój stan zdrowia.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból głowy to częsta dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Oczywiście, jeżeli symptomy są silne i trwają długo, należy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn i ustalenia przebiegu przyszłego leczenia. Samoistny, częsty i długotrwały ból głowy może być chorobą (np. migreną) lub objawem jakiegoś procesu chorobotwórczego w organizmie. Bardzo częstą przyczyną omawianej dolegliwości jest nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że z powodu tak wywołanego bólu głowy cierpi ponad 4 miliony Polaków. Tacy pacjenci, podobnie jak Pani, zazwyczaj odczuwają ból z tyłu głowy. Niestety jeżeli za Pani dolegliwości odpowiadają zmiany ciśnienia, możliwe będzie nasilenie bólu podczas podróży samolotem.

Wskazane będzie udanie się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który wykonując podstawowe badania i przeprowadzając odpowiedni wywiad o charakterze bólu, powinien szybko ocenić, czy dolegliwości mają charakter infekcyjny, migrenowy czy są skutkiem przyjmowania leków. Niestety należy także liczyć się z tym, że niekiedy bóle głowy mogą sygnalizować poważny problem neurologiczny lub onkologiczny.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami traktującymi o tej materii na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy,

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.