Co spożywać przy podejrzeniu OBS?

Mam podejrzenie IBS biegunki lekarz zalecił dietę odciążająca jelito. Unikam grochu fasoli i smażonego mięsa co jeszcze jeść i pic

Dzień dobry,

W przypadku zdiagnozowanego zespołu jelita nadwrażliwego koniecznie warto zainteresować się dietą o obniżonej zawartości składników z grupy FODMAP. FODMAP to krótkołańcuchowe węglowodany, które charakteryzują się ograniczoną lub wręcz marginalną absorpcją w jelicie cienkim, natomiast intensywną fermentacją bakteryjną do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz wysoką aktywnością osmotyczną. Zauważono, że mogą one nasilać produkcję gazów (wodoru, metanu i dwutlenku węgla) w jelitach, obniżać pH światła jelita grubego, zmieniać skład mikrobiomu jelitowego, funkcje nabłonka jelita grubego, powodować miejscowe zapalenie i wywoływać w ten sposób niepokojące objawy żołądkowo-jelitowe. Dieta o niskiej zawartości FODMAP została opracowana na Uniwersytecie Monash w Australii i jest obecnie powszechnie stosowana w leczeniu symptomów IBS, bowiem dostępne dowody naukowe wykazały poprawę objawów u około 75 % pacjentów. Wspomniany sposób odżywiania koncentruje się przede wszystkim na ograniczeniu podaży z żywnością, łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), dwucukrów (laktozy), monocukrów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu). Do pokarmów szczególnie bogatych w FODMAP zalicza się między innymi jabłka, gruszki, śliwki, arbuza, wiśnie, cebulę, czosnek, nasiona roślin strączkowych, mleko krowie i jego przetwory naturalnie zawierające laktozę (cukier mleczny), jak również produkty zbożowe bazujące na pszenicy.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/