Co stosować na grzybicę języka?

Od ponad 2 tygodni zmagam się z grzybicą języka. Na języku biały nalot. Pierwszy tydzien stosowałem flucorte 100 mg 2 trioxal plus nastyna ale nic nie pomaga. Co robić i jakie najlepiej powinny być włączone leki?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli leczenie wdrożone przez lekarza nie przynosi efektów, proszę skontaktować się z przychodnią, być może należy zmienić leki. Niestety tylko lekarz, który zna pańską sytuację, będzie w stanie ocenić, co jest najlepsze w obecnej sytuacji, choćby z uwagi na fakt, że są różne rodzaje grzybicy jamy ustnej. Wspomagająco w leczeniu grzybicy można wprowadzić pewne modyfikacje w diecie. Przede wszystkim należy znacząco ograniczyć ilość węglowodanów w diecie – tym, czym grzyby się żywią jest cukier, więc jego nadmiar w diecie sprzyja ich namnażaniu. Ponadto warto wzbogacić dietę dużą ilością błonnika pokarmowego oraz bakteriami probiotycznymi. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka. Skuteczne mogą okazać się również popularne tabletki na ból gardła, zawierające chlorchinaldol, który działa m.in. grzybobójczo oraz płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. W przyszłości należy również zadbać o wzmocnienie odporności organizmu oraz o prawidłowy poziom witamin z grupy B. Równie istotna jest właściwa higiena jamy ustnej. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, z którego dowie się Pan m.in. jak zapobiegać nawrotom choroby: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.