Co wynika z tej tomografii komputerowej?

Dzień dobry. Proszę o odniesienie się do wyniku badania TK klatki piersiowej z kontrastem. Dane kliniczne : guzek w płucu P, stan po Covidzie 2 miesiące temu. W segmencie 3 płuca P zwalniały guzek śr. 6mm. W szczytach płuc pojedyńcze zwłóknienia. W śródpiersiu widoczne niepowidkszone węzły chłonne. Drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne. Za rozwidleniem tchawicy, przy przełyku hipodensyjna struktura śr. 21mm- uchyłek? Serce niepowiększone. Aortą piersiowa nieposzerzona. Pogrubienie nadnercza P - do badania celowanego. Kości bez zmian meta. Ok. 40 lat palenia - obecnie nie palący. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik badania powinien być skonsultowany z lekarzem, który na to badanie Pana skierował, ponieważ tylko on ma wgląd w pełną dokumentację badań (w tym zdjęć z badania TK), jest poinformowany o przebiegu chorób (w tym covid-19) oraz zebrał wywiad.

Natomiast niewykluczone, że guzek w prawym płucu jest typowym guzkiem pozapalnym – drobne guzki uwidaczniane w badaniach obrazowych, choć budzą lęk, mogą być wykrywane przy rutynowym badaniu i wskazywać na przebytą niegdyś chorobę zakaźną, np. zapalenie płuc, a w Pana przypadku – pewnie chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Podobnie zwapniałe guzki i zwapnienia w płucach wskazują na pozapalny charakter zmian – niemający związku np. z nowotworami, co martwi często pacjentów widzących w opisie badania określenie „guz” (zwłaszcza, jeżeli palą czy palili tytoń).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pojedyncze, drobne guzki są często wykrywane w badaniach obrazowych klatki piersiowej, a ich etiologia nie budzi zaniepokojenia.

Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwapniale-guzki-w-plucach-w-wynikach-tk.

W takim wypadku wskazana jest obserwacja – np. kontrolne TK za rok lub MRI w celu upewnienia się co do charakteru zmian.

Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.