Co znaczy widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego bez zmian?

OPIS REZONANSU MAGNETYCZNEGO co oznacza? Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1-zal., T2-zal., STIR), w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej z niewielką lewowypukłą skoliozą. Obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych krążków m-k L3-S1 przemawiające za procesem ich dehydratacji. Obniżenie wysokosci krążków m-k L3-L4 oraz L5-S1. W poziomie L3-L4 umiarkowane uwypuklenie krążka m-k poza obrysy trzonów typu bulging z modelowaniem worka oponowego, zwężeniem zachyłków bocznych bez cech konfliktu korzeniowego. W poziomie L4-L5 dużą szerokopodstawna przepuklina krążka m-k nieco zbaczająca na stronę prawą, z uciskiem worka oponowego ze stenozą kanału kręgowego do 9mm, ze zwężeniem zachyłków bocznych gdzie widoczne jest modelowanie korzeni nerwów rdzeniowych L5 - nieco bardziej po stronie prawej W przykrążkowych częściach trzonów L5-S1 w ich części prawobocznej widoczne drobne zmiany obrzękowe szpiku kostnego W poziomie L5-S1 szerokopodstawna wypuklina krążka m-k modelująca worek oponowy, zwężąjąca zachyłki boczne oraz otwory m-k gdzie widoczne jest modelowanie korzeni nerwów rdzeniowych Drobne, wielk. do 8 mm torbielki Tarlova na poziomie S2/3 Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym prawidłowy, widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego bez zmian

Lek. Katarzyna Szymczak

Opisano liczne, dość zaawansowane zmiany w kręgosłupie lędźwiowym z uciskiem na worek oponowy które mogą powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz kończyn dolnych. wskazana jest kontrola u neurologa być może neurochirurga oraz w poradni Rehabilitacyjnej.