Co zrobić, aby węch wrócił?

Witam bardzo serdecznie. Chorowałem na covid-19 i mam taki problem. Już minęły ponad 3 miesiące od mojej choroby i nie czuje węchu na 1 dziurke a na 2 czuje. Biorę neurovit ale nic to nie pomaga. Mają Państwo może jakieś rady odnośnie tego problemu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

parosmia, czyli zaburzenia węchu powodujące nieprawidłowe odczuwanie zapachów, czy też anosmia, czyli całkowity brak węchu, to coraz częściej spotykane powikłania po chorobie covid-19. Występują zwłaszcza u młodych osób, jednak wciąż wiemy niewiele więcej na ten temat. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-utrata-smaku-i-wechu-jest-trwala-prawdy-i-mity-na-temat-objawow-covid-19.

Na pewno etiologia tego zaburzenia jest odmienna niż w przypadku zaburzeń węchu spowodowanych nieżytem górnych dróg oddechowych, zatem wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego poprzez zażywanie leku Neurovit może być słusznym działaniem. Proszę jednak pamiętać, że suplementacja witaminami z grupy B jest długotrwałym procesem i niestety nie daje natychmiastowych efektów.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-smaku-i-wechu-jeden-z-glownym-objawow-koronawirusa-jak-radza-sobie-osoby-ktore-utracily-te-zmysly.

Ponadto niewiele więcej można zrobić – badania wskazują, że anosmia ustępuje po kilku tygodniach od przechorowania infekcji wirusem SARS-CoV-2, niemniej bywa, że zaburzenia węchu utrzymują się miesiącami.

Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-czesc-pacjentow-na-zawsze-traci-wech-i-smak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.