Co zrobić w przypadku bólu brzucha i problemów z wypróżnianiem?

Witam od jakiegoś czasu co miesiąc ( zupełnie nagle ) dostaje strasznego bólu na dole brzucha ... bol staje się z minuty na minutę co raz gorszy nie do wytrzymania .. nakładam plaster grzewczy na brzuch i biorę silne leki po kilku godzinach bol ustępuje jednak pojawiają się jak by skończę ( porównywalne do przedporodowych)regularnych ... mam również problem z wypróżnieniem i oddaniem pierwszego moczu ... później normalnie nic mnie nie boli

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle podbrzusza mogą mieć bardzo wiele przyczyn, zarówno ginekologicznych, gastrologicznych, jak i tych związanych z układem moczowym. Ciężko określić jak jest w Pani przypadku, gdyż objawy przemawiają za każdą z nich.

Jedną z przyczyn może być zapalenie pęcherza moczowego. Oprócz bólu pojawiać się może pieczenie bądź kłucie w trakcie oddawania moczu. Chory często oddaje mocz w małej ilości, odczuwając przy tym silne parcie. Towarzyszyć mu może gorączka lub stan podgorączkowy. Więcej o tym schorzeniu przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie.

Nagłe i silne bóle w dole brzucha mogą również wskazywać na kamicę nerkową. Bóle te mogą mieć charakter stały lub kolkowy i promieniujący na dół. Dodatkowo mogą pojawiać się nudności, wzdęcia i wymioty. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kamica-nerkowa.

Zastanawiający jest jednak fakt występowania opisanych przez Panią objawów regularnie, co miesiąc. Może to przemawiać za problemami ginekologicznymi oraz ich związkiem z cyklem miesiączkowym. Aby znaleźć przyczynę występującego bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje Panią do specjalisty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.