Czy anemia może powodować duszności?

Witam. Dwa tygodnie temu wyszłam ze szpitala, trafiłam tam po zrobieniu badań HGB 7,5 , żelazo 9 . Czułam się osłabiona, miałam trudności z oddychaniem, nie mogłam złapać tchu, takie wrażenie jakby ktoś stał mi na klatce piersiowej. W szpitalu szukali przyczyny niedokrwistości: badanie krwi na krzywą wchłaniania żelaza - wynik ok., USG jamy brzusznej - ok., gastroskopia - ok., RTG klatki piersiowej - ok., konsultacja ginekologiczna - przerost endometrium 6,8mm i propozycja "czyszczenia" (już jestem po zabiegu). Po tygodniu wyszłam ze szpitala, w szpitalu duszności ustąpiły, ale teraz w domu znów powracają :((( Nie codziennie, ale są. Czy niedobór żelaza może powodować tego typu dolegliwości? Jestem zrozpaczona, boję się wychodzić z domu, bo już raz na zakupach mnie tak dopadło, że tchu nie mogłam złapać. Błagam o pomoc, jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Dodam, że zażywam T*** 2x1 dziennie.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie.

Ciężka anemia (niedokrwistość) może powodować osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku, duszności, a nawet czasami u osób predysponowanych, niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał. Jest to związane ze zbyt małą ilością nośników tlenu w organizmie i tym samym niedotlenienia komórek. Uzupełnianie nieoborów zajmuje dłuższy czas, niemniej jeżeli dolegliwości ponownie nasiliły się, uważam, że powinna Pani udać się do lekarza, który panią zbada i zaleci odpowiednie postępowanie.
Być może będzie trzeba skontrolować ponownie morfologię krwi.

Przyczyn duszności jest wiele, więc choć ma Pani anemię, należy wykluczyć inne schorzenia, które mogą je powodować.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty