Czy antykoncepcja w postaci pierścienia dopochwowego jest skuteczna i w jakim dniu cyklu można ją rozpocząć stosować?

Mam 18 lat i pani ginekolog przepisała mi antykoncepcyjny krążek dopochwowy. Nie jestem do tego przekonana ale mam problemy z żołądkiem i dlatego Pani mi tę formę zabezpieczenia przepisała. Czy jest ona skuteczna? Zaczynam dopiero stosowanie antykoncepcji i jestem w 3 dniu cyklu. Czy mogę jeszcze zacząć ją stosować? Czytałam, że można zacząć stosować antykoncepcje od 2-5 dnia cyklu ale najlepiej w pierwszym. Kiedy będę zabezpieczona bez dodatkowej formy zabezpieczenia? Pozdrawiam
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krążek antykoncepcyjny ma bardzo wysoką skuteczność, jest ona nieco wyższa niż przy tabletkach antykoncepcyjnych, gdyż nie występuje ryzyko zapomnienia o tabletce. Należy jednak pamiętać, aby nie wyjmować krążka na dłużej niż trzy godziny i nie narażać go na uszkodzenie, na przykład płucząc w gorącej wodzie.

Może Pani zacząć stosować krążek w dowolnym dniu cyklu, jednak trzeba będzie stosować dodatkowe zabezpieczenie przez co najmniej siedem pierwszych dni.

Pozdrawiam serdecznie!