Biopsja prostaty oznacza wyrok?

Witam, mam pytanie w sprawie chorób prostaty i biopsji prostaty. W styczniu mój tata w pracy dostał silne bóle w na dole w lędźwiach. Ma ciężką pracę, wcześniej miał już problemy z plecami, ale ten ból był już nie do wytrzymania. Wezwałam karetkę, pobrano krew, mocz, nic nie wykazało. Wykonano usg, wykryto kamień w moczowodzie 0,5mm. Tata został przewieziony na urologię. Tam po kilku dniach okazało się poprzez włożenie kamerki, że jest zwężenie moczowodu i że kamienia nie ma. Nalegałam żeby zbadać tatę pod względem prostaty i wykonać biopsję prostaty. Dodam, że tata ma 57 lat. Jak grochem o ścianę spławiali mnie zostawiając bezradną. Wysłali tatę na TK przed operacją tego zwężenia. Okazało się, że ma powiększone węzły chłonne w biodrze koło pachwiny i ubytek kostny w L3 2,3cmm i zwyrodnienia. Na końcu pisało, że rozrost krokowy nie powiększony. Tata przeszedł operacje zwężania moczowodu, stracił dużo krwi, bardzo schudł, noga mu dokuczała, miał bakterie w moczu. Wyniki krwi wskazywały na zapalenie. Dostał antybiotyk, dzień przed wypisaniem zrobili tacie PSA na moją błagalną prośbę, okazało się że wynik to 152, czyli bardzo wysoki. Lekarze uspakajali, że wynik jest taki, bo jest stan zapalny. Lekarz zbadał tatę metodą palcową i nic tam podejrzanego nie wykrył, wypisali tatę do domu. W domu zaczął się horror. Ciągły ból pleców i nogi nie dawały mu spokoju, żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagały. Po 2 tygodniach wdało się zakażenie, tam gdzie była wprowadzana sonda. Powstał ropień, który pękł i spowrotem do szpitala, antybiotyki. Tata był odwodniony, złe wyniki krwi, moczu, stan zapalny. Po 4 dniach został wypisany z cewnikiem. Ból pleców, nogi był cały czas. Zastanawia mnie co to może być? Czy to przez ten ubytek czy łączyć to z prostatą? Może należało wcześniej wykonać biopsję prostaty? Po 2 tygodniach dokładnie dziś była kontrola. Cewnik został zdjęty. Lekarz nie zrobił nic żadnych wyników moczu, krwi, znów tata dostał antybiotyk i co mnie dziwy skierowanie na biopsję prostaty. Bardzo się martwię, że nawet nie zostały powtórzone badania PSA. Czy to może być rak prostaty? Czy te bóle w plecach to już przeżuty. Nikt mi nie chce nić wyjaśnić. Bardzo się martwię, czy biopsja prostaty oznacza już najgorsze? Proszę o pomoc. Tata nie ma apetytu, chudnie, ciągle go boli, ma depresje. Nie wiem co mam robić (za dużo jest tu niejasności).
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisana sytuacja jest dosyć skomplikowana. Zrozumiała jest Pani frustracja w stosunku do postępowania.
Objawy bólowe Pani taty mogą być spowodowane zmianami w kręgosłupie, niestety przyczyna tych zmian jest w tej chwili trudna do określenia. Jeśli Pani tata wykonywał ciężką fizyczną obciążającą kręgosłup to istnieje również prawdopodobieństwo choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Nie można również w tej chwili wykluczyć ewentualności zmian przerzutowych, ale żeby o tym mówić konieczna jest dokładna diagnostyka prostaty. Być może dlatego została zlecona biopsja.
Badanie histo-patologiczne będzie jednoznacznym i decydującym badaniem w tym przypadku.

PSA jest markerem specyficznym dla prostaty, ale nie swoistym dla choroby, dlatego może wzrastać w raku prostaty, zapaleniach, urazach a nawet po badaniu per rectum. Stąd częste oznaczanie tego markera może nie mieć sensu jeśli istnieje stan zapalny.
Proponuję aby Pani tata pozostał pod opieką lekarza prowadzącego. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, wynik biopsji pozwoli ustalić dokładny stan prostaty i wówczas podjąć ewentualne kroki terapeutyczne.

Redakcja abcZdrowie.pl

Magdalena Mroczek

Sytuacja jest skomplikowana. Objawy mogą mieć różne podłoże i wcale niekoniecznie są spowodowane nowotworem. Żeby jednak mieć pewność, jakiego typu proces ma miejsce w prostacie została zlecona biopsja. Dzięki temu pytaniu możliwa będzie odpowiedź na pytanie jakiego typu proces rozrostowy ma miejsce w prostacie. Biopsję wykonuje się gdy PSA przekracza wyznaczone normy, a badanie per rectum również wykazuje nieprawidłowości. Nie jest to badanie standardowe. Polega na pobraniu małego wycinka prostaty i jego badaniu mikroskopowym.

Biopsję prostaty wykonuj się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz pobiera wycinek do biopsji pod kontrolą usg. Następnie wycinek ten przesyłany do laboratorium, gdzie przy pomocy specjalnej skali lekarz ocenia stopnień zaawansowania procesu. To na tej podstawie ustalane są dalsze rokowanie, które w tej chwili nie są jeszcze jasne.

Jeśli chodzi o postępowanie lekarzy to biopsja jest badaniem o wiele bardziej czułym niż badanie PSA. Użyteczność badania PSA jest szeroko dyskutowana. Okazuje się, że nie zawsze jego wyniki są miarodajne, chociaż określany jest on mianem markera nowotworowego. U 25 proc. mężczyzn bez podwyższenia markeru występuje nowotwór. U 50 proc. mężczyzn z podwyższonym markerem nie występuje nowotwór złośliwy. PSA może ulec podwyższeniu nie tylko w nowotworach złośliwych, ale również w łagodnym przeroście prostaty, po badaniu per rectum, w stanach zapalnych prostaty oraz w innych stanach. Dlatego biopsja pozwali w przypadku Pani ojca ustalić jaki proces ma miejsce w prostacie. Na pewno nie jest ona wyrokiem, a elementem diagnostyki, który pozwoli n ustalenie dalszego leczenia.