Czy blokada sterydowa może w tym pomóc?

Witam! Bardzo proszę o odpowiedź czy blokada sterydowa Diprophos pół ampułki - (taką blokadę dostałam w kolano) może pomóc w konfliktującym fałdzie błony maziowej zachyłka nadrzepkowego? Może go np. obkurczyć? I czy jeśli tak, to czy takie obkurczenie jest na stałe czy tylko na pewien okres?
KOBIETA, 35 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Rozumiem Pani wątpliwości dotyczącą stosowania blokady sterydowej. Diprophos, czyli zastrzyk sterydowy (https://portal.abczdrowie.pl/diprophos-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne-cena ), jest często używany w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu w różnych schorzeniach stawów, również w problemach z błoną maziową. Taka blokada może przynieść tymczasową ulgę poprzez zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego, co można również nazwać jako "obkurczenie" fałdu błony. Niestety, ten efekt jest zazwyczaj przejściowy i nie gwarantuje stałej zmiany struktury tkanki.

Efektywność i trwałość działania takiego zastrzyku mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu oraz od podstawowego problemu. Proszę pamiętać, że takie blokady stosuje się zazwyczaj jako część szerszego planu leczenia, który może obejmować fizjoterapię czy inne metody terapeutyczne. Wówczas dopiero można oceniać skuteczność obranej ścieżki leczenia.

Jeśli chodzi o długotrwałe rozwiązania, warto omówić to z lekarzem prowadzącym, który może zaproponować inne opcje leczenia, mogące lepiej adresować przyczynę problemu. Proszę dbać o zdrowie i nie wahać się szukać drugiej opinii innego specjalisty, jeśli jest taka potrzeba.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz komfortu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.