Czy dalsza suplementacja żelaza jest bezpieczna i ma sens?

Witam. Kobieta,38lat. Po miesiącu leczenia anemii żelazo wzrosło z 18 na 122,6 (37-145), hg z 9,9 na 12,2 (12-16), hematokryt z 32,4% na 39,5% (37-47), Mcv, mch, mchc nadal poniżej normy, a rdw-cv z 17% na 23,9% (11,5-16), crp w normie, witb12 też. Pozostałe wartości morfologii w normie. tibc i uibc w normie. Nie wiem jak z ferrytyną bo teraz nie robiłam ale przed leczeniem wynosiła 3 (13-150). Żelazo teraz jest wysokie a hg nadal blisko dolnej granicy. Czy dalsza suplementacja jest bezpieczna i ma sens?

Lek. Michał Lenard

Jak najbardziej, należy kontynuować suplementację żelazem. Powinna ona w sumie trwać około 3 miesięcy, aby uzupełnić zapasy tego pierwiastka w organizmie. Suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Pozdrawiam!