Czy długie cykle zmniejszają szanse na zajście w ciążę?

Witam! Mam 23 lata i zaobserwowałam, że moje cykle bardzo się wydłużyły, ostatni trwał nawet ponad 40 dni. Tak dzieje się już trzy miesiące. Przeważnie moje cykle trwały 32-33 dni, a co do krwawienia - to jest normalne, trwa 6 dni. Bardzo mnie to niepokoi, gdyż staramy się z mężem o dziecko i na razie bez rezultatów od 3 miesięcy. Dodam jeszcze, że obecnie nie biorę żadnych leków, tylko kwas foliowy. Nie stwierdzam również żebym w tym czasie była narażona na stres. W grudniu miałam przeprowadzony zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu ciąży obumarłej w 12. tyg., była to moja pierwsza ciąża.

Moje pytanie jest takie: czy tak długie cykle są normalne i czy mogą wpływać na zajście w ciąże? Mam jeszcze jedno pytanie, gdyż ostatnio kupiłam żel intymny marki D*** i na opakowaniu jest napisane, że żel może wpłynąć na mobilność spermy - co to oznacza? Czy jeśli staram się o dziecko, to ten preparat może to utrudniać? To nie jest żel plemnikobójczy. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tego typu żele mogą wpływać ujemnie na szanse na zapłodnienie, zmniejszając ruchliwość plemników. Działanie to nie jest jednak silne (nie jest to w żadnym razie metoda antykoncpecyjna).

Z Pani opisu wynika, że najprawdopodbniej cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Mogą one powodować zmniejszenie płodności (możliwe, że nie w każdym cyklu występuje owulacja). Radzę udać się na wizytę do lekarza ginekologa, który zleci badania hormonalne. Dzięki nim możliwe będzie zdiagnozowanie, z jakiego typu zaburzeniami mamy do czynienia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, tak aby zwiększyć szanse na szybkie poczęcie i prawidłowy przebieg ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!