Czy długotrwały stres mógł mieć wpływ na mój stan?

Witam. Chciałabym prosić o poradę. Dwa miesiące temu przeprowadziłam się do Holandii i od tej pory jestem ciągle w nerwach. Moje życie w przeszłości tez było raczej spokojne. Dwa dni temu podczas normalnych czynności poczułam, że zemdleję. Położyłam się, było lepiej po czym w pozycji leżącej czułam że odpływam. Minęło dopiero po 20 minutach. Towarzyszyło mi uczucie silnego strachu, trzęsły mi się nogi i ręce, paznokcie u rąk robiły się fioletowe. Od rana czułam bol w klatce i między łopatkami. Najbardziej przy oddychaniu. Dziś rano godzinę po przebudzeniu jeszcze leżąc w łóżku poczułam mdlosci, dzwonienie w uszach i znów czułam, że zaslabne. Nie mam żadnych poważnych problemow zdrowotnych. Od urodzenia posiadam niedomykalność zastawki mitralnej, ale nigdy nie dawała objawów. Zażywam antykoncepcję od 4 lat, jednak słyszałam, że przy długotrwałym stosowaniu istnieje możliwość zakrzepicy. Mam też refluks zoladka, używam emanere 20mg od roku. Udałam sie na wizytę do przychodni w Holandii lecz zalecono mi jedynie badania krwi. Czy jest się czym martwić? Czy dlugotrwaly stres i nerwy, upały w ostatnich dniach mogly spowodować te sytuację? Proszę o rady co robić.
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Na wstępie chcę wyrazić zrozumienie dla Pani obecnej sytuacji. Przeprowadzka do nowego kraju to duże wyzwanie i naturalne jest, że może towarzyszyć temu silny stres i nerwowość.

Opisane przez Panią objawy, takie jak uczucie mdłości, dzwonienie w uszach, uczucie zasłabnięcia, a także ból w klatce piersiowej i między łopatkami, mogą być związane z wieloma różnymi przyczynami. Z jednej strony, mogą być wynikiem przemęczenia, stresu oraz upałów, które mogą wpływać na ogólne samopoczucie i powodować m.in. zwiększenie ryzyka odwodnienia czy zasłabnięć, zwłaszcza, gdy organizm do tej pory przyzwyczajony był do innych warunków.

Z drugiej strony, wspomniana przez Panią niedomykalność zastawki mitralnej, mimo że do tej pory nie dawała objawów, w sytuacjach zwiększonego obciążenia organizmu może wymagać ponownej diagnostyki. Ponadto, długotrwałe stosowanie antykoncepcji faktycznie wiąże się z pewnym ryzykiem zakrzepicy, dlatego ważne jest, aby ten kontekst był regularnie monitorowany, tym bardziej w kontekście dolegliwości, których Pani doświadcza obecnie.

Badania krwi, na które została Pani skierowana, są dobrym pierwszym krokiem w diagnostyce. W przypadku nieprawidłowości w wynikach należy ponownie udać się do lekarza. Tak samo, jeśli symptomy będą się utrzymywać albo nawet nasilać, warto skonsultować się ponownie z lekarzem. Wówczas prawdopodobnie będzie konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie serca (EKG, echo serca) lub badania obrazowe, aby wykluczyć inne przyczyny Pani dolegliwości.

W Pani sytuacji, oprócz diagnostyki medycznej, pomocne będzie również zadbanie o swój dobrostan - o wsparcie emocjonalne i nauka metod radzenia sobie ze stresem, co może pomóc znacznie złagodzić niektóre z objawów.

Zapraszam również do artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/skala-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/masz-te-objawy-stres-przejal-kontrole-4-skladniki-pomoga-w-relaksacji-i-walce-ze-stresem

Życzę Pani dużo zdrowia i spokoju w tej nowej życiowej sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.