Czy doszło do pojawienia się nerwicy?

Witam, 3 miesiące temu dostałem kwarantannę gdyż moja mam miała stycznisc z osobą zakażoną. Ale nie była zakażona i nie przebywała z nami. Pierwszego dnia poczułem się źle i przyjechało pogotowie. Niby zwykła gorączka i stres. Bo czułem się słabo ciężko mi się oddychało i bolała mnie klatka piersiowa oraz było mi tam gorąco. Temperatura ciała 37,2. Dali mi jakiś zastrzyk i dnia następnego było wszystko ok. Tydzień później miałem wymaz i wynik był negatywny. Do wymazu oraz tydzień po wymazie wszystko było że mną ok aż do czasu. Pojawiły mi się od czasu do czasu wzrosty tętnią do 115. Lekarz zlecił mi badanie krwi pełne (tsh, ob, crp itp.) wszystko było ok. Osłuchał też klatkę piersiową. Niby ok. Zlecił mi rtg odcinka C/Th wyszło tam jakieś delikatne skrzywienie. Kilka dni później po tych badaniach zaczęła boleć mnie głowa i od tamtego momentu przez miesiąc mam nieustanny dziwny szum pisk w głowie (raz większy raz mniejszy ale jest bez przerwy). Jednego dnia też miałem ucisk w mostku i problem z oddychaniem bałem się że zawał ale przeszło po ok 15 minutach. dostałem skierowanie do okulisty, laryngologa i miałem się udać do psychiatry bo być może mam jakąś nerwice. Badania wzroku plus dna oka wszystko ok oprócz mojej dużej wady, ale to mam od urodzenia. Laryngolog natomiast wykrył śluz w gardle którego ja nie czułem. Mam ostre zapalenie zatok tak powiedział. Lecz kataru ani nic innego no nie mam te bóle i piski oraz dziwne uczucie w klatce piersiowej. Dostałem leki biorę je po jakiś 6 dniach zacząłem wyczuwać tą flegme w gardle. Kataru nie mam ani kaszlu. Udałem się prywatnie do psychiatry kilka dni temu opowiedzialem co nie co i pokazałem wyniki dostałem leki. Jeszcze ich nie biorę nie lubię mieszać aż tylu leków, niby bezpieczne ale zostało mi dzień przyjmowania antybiotyku na te zatoki. Rtg zatok mam za 2 dni i za 4 wyzyte ponowną u laryngologa. Do stomatologa też się udaje czy te zapalenie itp nie jest czasem od zębów aczkolwiek mnie nie bola ale laryngolog powiedział bym się tam wybrał bo mogą być stany zapalne i też delikatne białe barwy na języku. Ostatnio wyczułem też takie pod jabłkiem Adama taki jakby zgrubiony lekko pierścień jest twardawy nie boli sam chyba że mocno przydusze to lekko coś pobolewa ale bardzo delikatnie. Czy któryś z lekarzy mógł coś przeoczyć, czy być może nerwica pogorszyła objawy. Czy w krwi wykryto by zapalenie zatok. Bo niby nerwica a jednak gdy udalem się do laryngologa coś jednak stwierdził w moim organizmie. Co mógłbym wykonać gdzie się udać bo w domu pomocy brak mówią że to 100% nerwica i że udaje by nie pracować itp. A z dnia na dzień czuje się gorzej. Proszę o jakąś pomoc, podpowiedź co robić

Witam Pana,

proszę rozważyć dla siebie pomoc w formie psychoterapii.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś