Czy dziecko może podróżować samolotem przy zapaleniu ucha?

Czy dziecko 5letnie może lecieć samolotem z przewlekłym obustronnym wysiekowym zapaleniem ucha środkowego, spowodowanym nawracającym katarem? Córka od pół roku leczona jest pronasalem. Z uwagi na okresowe poprawy w czasie "bez katarowym" nie kwalifikuje się do drenażu.
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bezwzględnym przeciwwskazaniem do lotu samolotem jest ostre zapalenie ucha środkowego. Wysiękowe zapalenie ucha nie wyklucza latania samolotem, ale wiele zależy od konkretnej sytuacji.

Zachęcamy więc Panią do konsultacji z laryngologiem dziecięcym, który oceni stan zdrowia dziecka przed lotem i zadecyduje, czy będzie to możliwe. Nasz ekspert z zakresu laryngologii uważa, że wysiękowe zapalenie ucha środkowego trzeba jak najszybciej wyleczyć, ponieważ grozi ono nieodwracalnym uszkodzeniem słuchu. Dodatkowo podczas lotu dziecko może odczuwać dolegliwości bólowe.

W naszym serwisie pojawiało się wiele podobnych pytań:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dziecko-moze-latac-samolotem-z-wysiekowym-zapaleniem-ucha,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-5-miesieczne-dziecko-z-zapaleniem-ucha-moze-leciec-samolotem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-latac-samolotem-przy-ubytku-blony-bebenkowej-i-przewleklym-zapaleniu-ucha-srodkowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.