Czy ginekolog ustali dokładną datę poczęcia?

witam serdecznie. czy lekarz potrafi konkretnie określić kiedy dziecko zostało poczęte? oczywiście z jakąś tolerancją po badaniach

Aleksander Ropielewski

Dzień dobry. Jak najbardziej jest taka możliwość. Stosuje się do tego regułę Naegelego:Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok. Zakładając średni czas trwania ciąży równy 280 dni można określić datę poczęcia. Ta metoda jest jednak mniej przydatna w przypadku ustalenia daty poczęcia. Innym powszechnym badaniem jest badanie USG - najlepiej w pierwszym trymestrze. Szczególnie badanie USG potrafi z dużą dokładnością ustalić datę poczęcia.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam. Ustalenie daty poczęcia dziecka - oczywiście po zapoznaniu ginekologa z długością cyklu miesięcznego kobiety i po przeprowadzeniu pełnego badania jest zazwyczaj możliwe z dokładnością co do kilku dni.