Czy istnieją bóle, na które morfina nie pomaga?

Co się robi w takim przypadku, kiedy ból np. nowotworowy, nie daje się wytrzymać, a podano już maksymalną dawkę morfiny (więcej powoduje zatrzymanie oddechu).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Marta Kucharczyk

Tak. Morfina to bardzo silny lek przeciwbólowy, stosowany np. w uśmierzaniu bólu zawałowego czy nowotworowego. W niektórych przypadkach nie jest ona wystarczająco skuteczna. Taka sytuacja może nastąpić przy niektórych nerwobólach (w tym przypadku stosuje się raczej leki przeciwdepresyjne) czy bólach kostnych (tutaj stosuje się leczenie z dodatkiem niesteroidowych leków przeciwzapalnych).