Czy jest jakiś sposób, aby ten problem nie powracał?

Regularnie powiększa mi sie gruczol Bartholina. Byłam z tym u lekarza, dowiedziałam się ze mam stosować żel intymny. Z tym że ja nie mam problemu z suchością. Tylko po stosunku zostaje mi powiększony gruczoł. Utrzymuje sie to kilka dni i sprawia ból. Jest tak po każdym stosunku. Bardzo przestrzegam higieny intymnej. Czy jest jakiś sposób Aby problem nie nawracał?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, czy jest to stan zapalny gruczołu Bartholina, ale jeżeli tak, to w większości przypadków przyczyną jest infekcja bakteryjna, która powoduje, że gruczoł nie opróżnia się w sposób właściwy.

Gruczoł Bartholina, czy też gruczoł przedsionkowy większy, to symetrycznie położony u wejścia pochwy gruczoł, przypominający ziarna fasoli. Odpowiada za produkcję śluzu podczas stosunku płciowego. Choć jest sprawcą przyjemnych doznań podczas penetracji, to niekiedy dochodzi do stanów patologicznych w jego obrębie. Możliwe jest wystąpienie ropnia, torbieli, a nawet raka gruczołu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczol-bartholina-budowa-i-funkcje-choroby.

Infekcje bakteryjne – np. spowodowane przez E.coli, które w wyniku nieprawidłowej higieny migrują z okolic odbytu – powodują, że wydzielina z gruczołów zaczyna zalegać w kanalikach, co objawia się obrzękiem i bolesnością. Dlatego warto wykonać posiew z gruczołu, gdyż da to odpowiedź na pytanie o ewentualną infekcję. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczol-bartholina-przyczyny-objawy-i-leczenie-zapalenia. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię, a w przypadku gdy pojawi się torbiel, niekiedy konieczna jest tzw. marsupializacja, czyli usunięcie torbieli z przewodu gruczołu Bartholiniego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.