Czy jest u mnie ryzyko świerzbu?

Witam, 10 maja byłam na urodzinach u chrzesniaka. Bywało, że mieli oni problem ze swierzbem, wtedy zapewniali że od 3 tygodni wszyscy są zdrowi. Miałam założone krótkie spodenki, a teraz od po 5ciu tygodniach od wizyty mam strasznie swędzące zmiany miedzy pośladkami, a udem. Niestety choruję na AZS i jestem w momencie zaoignienia. AZS zawsze miałam na powiekach, ustach i głowie. Zmiany na pośladkach smarowałam maścią z cynkiem i na jednym nie mam już widocznych zmian, jednak czasami jeszcze występuje uczucie świądu, a drugie jest w coraz gorszym stanie i swędzi już cały czas. Od kilku dni próbuje dostać się do lekarza, jednak pandemia robi swoje. Sama nie wiem co robić? Najbardziej niepokojące są dla mnie wyczuwalne grudki, jednak nie są one czerwone jak na zdjęciach z internetu. Co używać, żeby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić? W domu mam kilku miesięczne dziecko i strasznie się boję, że to jednak świerzb

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, czy w Pani przypadku doszło do zakażenia świerzbem – to niestety może stwierdzić tylko lekarz po obejrzeniu zmian.

Niestety choroba ta nie jest łatwa do okiełznania, a skupiska ludzkie, tworzące się np. podczas spotkań rodzinnych, służą rozprzestrzenianiu się pasożyta. Walka z nim jest trudna z uwagi na konieczność zachowania maksymalnej higieny – by pozbyć się świerzbowca z otoczenia, trzeba uprać w wysokiej temperaturze i wyprasować całą bieliznę, ubrania, pościel. Czyszczeniu podlegają też meble i przedmioty tapicerowane, a to, czego nie można wyczyścić czy uprać, należy szczelnie owinąć i wyłączyć z użytku na okres co najmniej tygodnia – poza skórą człowieka świerzbowiec nie przeżyje dłużej niż 3-4 dni. Leczeniu powinni poddać się wszyscy członkowie rodziny. Niestety tylko tak szeroko zakrojone działania gwarantują sukces. Proszę zapoznać się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-charakterystyka-objawy-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka.

Ponieważ pasożyt u osób dorosłych chętnie zajmuje m.in. pośladki i zgięcia skóry, to niewykluczone, że doszło do zarażenia. W leczeniu stosuje się maść z permetryną, którą pokrywa się równomiernie całe ciało na okres 8-12h. Dodatkowo można wspomagać się pastą siarkową, maścią lub mydłem z siarką. Jeżeli świąd jest silny, lekarz przepisuje leki antyhistaminowe – uśmierzanie uporczywego swędzenia jest bardzo istotne, bo rozdrapywanie zmian skórnych może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego oraz roznoszenia świerzbowca na inne partie ciała. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-charakterystyka-objawy-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka.

Domowe leczenie, polegające raczej na łagodzeniu objawów, obejmuje kąpiele w krochmalu – łagodzą swędzenia. Warto dodać olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje ponadto działanie antyseptyczne. Zmiany można przemywać naparami na bazie tymianku, szałwii czy arniki. Warto wiedzieć, że im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na szybki efekt.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.