Czy jestem bliska anoreksji?

Mam 14 lat, ważę 52-53 kg przy wzroście 170 cm. Wiem, że to lekka niedowaga. Pomimo to, wciąż chce chudnąć. Zaczęło się  gdy ważyłam 64 kg, szkolna dietetyczka zaleciła mi liczenie kalorii oraz zaprzestaniu spoczywania mięsa oraz przetworów mięsnych. I tak tez zrobiłam. Chciałam za wszelka cenę schudnąć, zaczęłam wymuszać wymioty. Teraz jak jem, towarzysza mi silne bole żołądka oraz wątroby. Wciąż chudnę, pomimo, ze juz nie chce. Często powoduje wymioty, tylko po to, aby poczuć ulgę na żołądku, żeby bole przestały mi dokuczać. To wszystko na początku było takie fajne, za każdym razem, gdy zrzucałam kilo czy dwa cieszyłam się. Teraz to zaczęło mnie martwic. Pomimo, iż nie chce przytyć. Wciąż liczę kalorie, myślę, co ile ich ma, i czy po tym na prawdę nie przytyje. O spoczywaniu słodyczy nie ma mowy, nawet tych nisko kalorycznych. To zaczęło robić się chore. Moja wymarzona waga to 50 kg. Czy jeśli spadnę do tej wagi, nie wyładuje w szpitalu? Chce zaznaczyć, ze juz niekiedy pojawiają się omdlenia, zawroty głowy, niestabilność w pozycji pionowej, czyli, jak stoję. Ten okres trwa niecałe pół roku. Co powinnam zrobić?
14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała aktualnie jest na granicy niedowagi. Jeśli jeszcze schudniesz, będziesz ją mieć. Powinnaś raczej przytyć kilka kilogramów. Niedowaga jest niebezpieczna dla zdrowia, a u Ciebie już występują niepokojące objawy, które wymagają konsultacji z lekarzem i wykonania badań. Trzeba sprawdzić, czy wskutek odchudzania nie pojawiła się u Ciebie np. anemia lub inne zaburzenia.

Objawy, które opisujesz mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania. Obsesyjne liczenie kalorii, prowokowanie wymiotów, czy stała obawa przed przytyciem często prowadzi do anoreksji lub bulimii.

Powinnaś z kimś o tym porozmawiać np. z mamą, nauczycielem, czy inną zaufaną osobą. Potrzebna będzie wizyta u lekarza, może także w poradni psychologicznej. Nie bagatelizuj tego problemu.

O skutkach i następstwach anoreksji przeczytasz tutaj:
http://portal.abczdrowie.pl/zgubne-skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-zwieksza-prawdopodobienstwo-chorob-psychicznych

Pozdrawiam