Czy katar i kaszel są przeciwwskazaniem do gastroskopii?

Dzień dobry! Jestem przeziębiona, a za 2 dni mam mieć robioną gastroskopię. Nie wiem czy ją przełożyć. Katar jeszcze nie do końca wyleczony i mam mokry kaszel, który groźnie brzmi. Wciąż zalega mi flegma i często ją odkrztuszam. Boję się, że podczas badania się zakrztuszę. Czy katar i wilgotny kaszel jest przeciwwskazaniem do wykonania gastroskopii?

Lek. Paweł Szadkowski

Infekcja o niewielkim nasileniu nie powinna być przeciwwskazaniem do takiej procedury. Decyzja o ew. przełożeniu zależy jednak do lekarza prowadzącego.