Czy kłopoty ze snem koniecznie świadczą o depresji?

Czy kłopoty ze snem koniecznie świadczą o depresji? Od jakiegoś czasu mam problemy ze snem (albo nie mogę usnąc albo budzę się w nocy, albo budzę się wielokrotnie w nocy itd.). Jednak poza tym funkcjonuję bdb, mam fajną pracę i rodzinę, żyję raczej bez stresów, zdrowo się odżywiam, żyję aktywnie. W sumie ciągle mam dobry humor. Czy są jakieś dostępne testy na depresję i czy może ona przebiegać bez objawów złego samopoczucia i smutku czy przygnębienia?

Zaburzenia snu mogą występować z wielu powodów, również, ale nie wyłącznie w depresji. Aby się skutecznie zdiagnozować należy się zgłosić do psychologa, bo od psychiatry najprawdopodobniej dostanie Pani pigułki nasenne, co w mojej opinii prawie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem problemów z bezsennością, a często wręcz szkodliwym bo widziałem wielu pacjentów biorących takie leki od lat i nadal cierpiących na bezsenność, a dodatkowo często dodatkowo uzależnionych od leków nasennych.

Ta bezsenność nie pojawiła się przecież znikąd, musi mieć jakąś przyczynę, więc i rozwiązanie. Aby skutecznie rozwiązać ten problem należy najpierw odpowiedzieć na pytanie czy przyczyna jest somatyczna (podłoże fizyczne) czy psychiczna. A potem zastosować odpowiednie leczenie czyli w przypadku psychicznych problemów psychoterapię.

Dzień dobry!

Problemy ze snem mogą być związane z bardzo wieloma kwestiami i depresja jest tylko jedną z nich. Jeśli nie zauważa Pani u siebie innych objawów, nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam!