Czy kłykciny kończyste są wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Witam. Mam 19 lat. Jestem w 37 tygodniu ciąży. w 3 miesiącu ciąży zaczęły pojawiać się kłykciny kończyste. Jedne znikają, ale pojawiają się inne. Moj lekarz prowadzący ciąże powiedział że w szpitalu stwierdzą czy poród odbędzie sie siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Jednak chciałabym to wiedzieć teraz. Czy kłykciny kończyste są na 100 % wskazaniem do cięcia cesarskiego? Kiedy są wskazaniem do cesarskiego cięcie? I czy trzeba mieć skierowanie do szpitala?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, kłykciny kończyste nie są bezwzględnym wskazaniem do rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego. Jednakże istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na noworodka, u którego mogą rozwinąć się brodawczaki krtani. Decyzja należy do ginekologów, zależnie od rozmiarów kłykcin w okresie porodu.