Czy konieczna jest operacja kolana u 29-latka?
Czy uraz jest operacyjny? Dzień dobry, miałem wykonane MR kolana, na opisie widnieje zapis " zastarzałe, złożone uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej typu "rączka od wiadra" z podłużnym pionowym pęknięciem wewnętrznej części łąkotki i jej zwichnięciem przyśrodkowym w kierunku dołu międzykłykciowego" Dodam jeszcze, że jestem już po rekonstrukcji ACL kolana prawego i po dwukrotnym szyciu MM, to miał miejsce w 2010-2012 roku. Czy według Państwa uraz ten kwalifikuje się do kolejnej artroskopii?

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Trudno z racji odległości odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. Możliwe, że w opisanym przez Pana przypadku będzie wymagane wykonanie artroskopii kolana, żeby mieć precyzyjny obraz nieprawidłowości w obrębie stawu. Jednakże decyzję o takim postępowaniu powinien podjąć wyłącznie lekarz specjalista.
Zazwyczaj w przypadku uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej wskazane jest leczenie artroskopowe, umożliwiające naprawienie chorych struktur w stawie kolanowym.
Należy zaznaczyć również, że taki rodzaj urazu powstaje głównie na skutek skręcenia kolana, a także przy stosowaniu niewłaściwych i długotrwałych pozycji, jaką jest między innymi kucanie.
Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia
https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu