Czy konieczne jest dodatkowe zabezpieczanie się?

Witam. Przyjmowałam tabletki regulon przez 6 mc. Zmienilam na drovelis ale źle się czułam i lekarz mi zmienił na vibin. Brałam miesiąc i zaczęłam znowu nowe opakowanie. Po 4 tabletce żółtej czynnej w nocy (2.30 -3.40) złapał mnie straszny ból żołądka oraz 2 polpynne stolce i jeden normalny i o 5.30 przyjelam lek o nazwie Metoclopramidum Polpharma. O 9.20 przyjelam 5 tabletkę żółta( tak jak zawsze). O 9.30 byl jeden płynny stolec, zaraz po wzięciu tabletki. Minęło prawie 4 godziny od tego leku do tabletki vibin.Wiem, że ten lek obniża skuteczność tabletek. Czy w moim przypadku też obniżył skutecznosc i musze się zabezpieczać przez 7 dni? I czy sperma wytarta ręcznikiem z dłoni a potem wsadzony palec do pochwy po jakiś 5-7 minut był zagrożeniem? Palce były suche. Dobrze wytarte.Ta sytuacja miała miejsce 4 dni od wzięcia tego Metoclopramidum Polpharma i 9 tabletce czynnej żółtej.Proszę o opwowiedz..
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek Metoclopramidum Polpharma należy przyjmować z zachowaniem odstępu wynoszącego 4 godziny. Takie postępowanie nie zaburzy działania doustnej antykoncepcji hormonalnej. W Pani przypadku najprawdopodobniej tak właśnie się stało, skoro od przyjęcia leku minął wymagany okres czasu.

Nie napisała Pani po jakim czasie od zażycia czwartej pigułki występowały półpłynne stolce. Jeśli minęły co najmniej 3-4 godziny, to nie ma powodów do obaw. Tabletka zdążyła się wchłonąć. W obecnej sytuacji ochrona nie powinna raczej zostać zaburzona, ale można zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez siedem kolejnych dni – dla bezpieczeństwa.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-polknieciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luzny-stolec-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-po-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.