Czy leki na schizofrenię mogą nie być w pełni skuteczne?

dzień dobry ! czy objawy w schizofrenni moga utrzymywac sie mimo przyjmowania leków : przyjmuje Olzapin Aripilek i jest poprawa bo objawy nie maja juz takiego wpływu , jednak stałem sie wycofany dobrze czuje sie tylko w domu nie majac kontaktu z ludzmi czy to normalne przy leczeniu ?
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Olanzapina (Olzapin) i arypiprazol (Aripilek) to leki przeciwpsychotyczne, które są często stosowane w leczeniu schizofrenii. Pomagają one kontrolować objawy psychozy, takie jak halucynacje, urojenia i dezorganizacja myśli. Jednakże mogą też mieć pewne efekty uboczne, które różnią się u poszczególnych osób.

Uczucie wycofania lub trudności w kontakcie z ludźmi może być spowodowane różnymi czynnikami. Może to być efektem ubocznym leków, ale także wynikać z samej schizofrenii lub innych czynników, takich jak stres czy lęki. Ważne jest, aby omówił Pan swoje uczucia i obawy z lekarzem prowadzącym, który może zmienić terapię i zaplanować strategie radzenia sobie z tymi trudnościami.

Dodatkowo, oprócz farmakoterapii, istotne jest prowadzenie psychoterapii. Może ona pomóc w radzeniu sobie z objawami schizofrenii i poprawie funkcjonowania społecznego.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.