Czy mam HPV?

Witam! Cieszę się, że trafiłam na Państwa stronę!:) Moja historia pokręcona z braku wiedzy:( We wrześniu2008 miałam robioną cytologię. Doktor mówił, że mam nadżerkę. stwierdzono: że Komórki nabłonka płaskiego są nieprawidłowe (ASC) - nieokreślonego znaczenia ASC-US, wg Papanicolaou grupę 3 cechy infekcji wirusowej. Lekarz powiedział, że mam hpv , czy to prawda? Pytałam się co dalej, jakieś badanie? Otrzymałam odpowiedz typu NIC. Zastanawiałam się czy rzeczywiście mam czy nie. Nie widziałam co dalej? Po 3 miesiącach zjawiłam się na ponowną cytologię w ramach kontroli po leczeniu zapalenia. Rozmaz, wg Papanicolaou grupa 2. I wszystko w porządku! Dlaczego znów nie wyszedł wynik ASC-US skoro go mam? . Umknęło. Kontrola z 3 lata. Pod koniec 2009 roku zjawiłam się do tego samego gabinetu tylko do innego specjalisty z Poznania. Wykonano mi cytologię. Duża nadżerka do zabiegu się nadaje. A cytologia Ok (dlaczego nie wyszło ASU-US?) doktor nic nie mówił o zakażeniu HCV. 3 miesiące później znalazłam się u innego lekarza, który wykonuje zabieg wymrażania nadżerki, wykonał go i wszystko ładnie się zagoiło. Zagaiłam coś o hpv, powiedział, że gdybym miała nie zaleca się wtedy zabiegu wymrażania nadżerki. Temat wrócił ponieważ zbliża się kontrola, pojawiło się u mnie zapalenie, a niedługo czeka mnie ważne leczenie innej choroby. Chciałabym być zdrowa" zanim je zacznę. Jak mam postępować? Czy ASU-US to znak, że mam czy nie mam HPV? Czy wpisać ja do księgi moich chorób? Z niecierpliwością i zdenerwowaniem czekam na odpowiedź, Ola

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Dość często zdarza się, że infekcja HPV ulega samowyleczeniu. Może zdarzyć się również, że wirus wchodzi w fazę uśpienia i może być niewykrywalny w badaniach pomimo jego rzeczywistej obecności. Tak czy inaczej powinna Pani być pod kontrolą ginekologa i wykonywać cytologię regularnie (optymalnie 1x/ rok).