Czy mam normalnie rozpocząć kolejne opakowanie antykoncepcji?

W 2 tygodniu podczas brania tabletek antykoncepcyjnych przez pomyłkę wzięłam o 2 za dużo (1 dzień nie brałam, w kolejnym dwie, dzień przerwy i wzięłam znowu dwie) i nie skończyłam ich przyjmować planowo. W dniu , w którym powinnam wziąć ostatnią tabletkę zauważyłam plamienia przed okresem, czyli o 3-4 dni za szybko. Czy powinnam zacząć brać od razu kolejne opakowanie, czy poczekać do dnia kiedy planowo zaczynałam opakowanie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienie, które Pani zauważyła ma najprawdopodobniej związek z nieregularnym przyjmowaniem tabletek.

Nie wspomina Pani, jakie konkretnie pigułki przyjmuje. W ulotce dołączonej do opakowania każdych tabletek antykoncepcyjnych znaleźć można zalecenia w przypadku pominięcia tabletki w danym tygodniu. Producent informuje w nich, jak postępować, aby zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

W obecnej sytuacji ochrona antykoncepcyjna u Pani może być zachwiana, dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie (np. w postaci prezerwatywy) oraz wykonać test ciążowy. Tabletki proszę przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi pominięcia tabletek w drugim tygodniu stosowania.

Podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-drugim-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-drugim-tygodniu-stosowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-2-tabletek-antykoncepcyjnych-w-drugim-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.