Czy mam powikłanie po soczewkach kontaktowych?

Witam. W marcu musiałam odstawić soczewki bo przesuszały mi się oczy, poszłam wiec do lekarza jednak on nic nie znalazł ale na wszelki wypadek dal kropelki regenerujące. Po miesiącu oczy piekły, szczypaly i tak przez polowe maja, potem ustąpiło. W czerwcu znowu nagle, oczy suche, razem z chwilowa nadwrażliwością na światło. Dwa dni zdażyło sie ze bylo lepiej ale w polowie dnia oczy mi puchły. Poszłam wiec do okulisty po raz drugi ale ten powiedział ze to podrażnienie ale na wszelki wypadek dał krople jeszcze na alergie i zapewnił ze nie rozwija sie żadna choroba. Trochę mnie to zdziwiło bo spodziewałam sie zespołu suchego oka albo jakieś innej dolegliwości związanej z wydzieleniem łez. Co to może być czy szukać kolejnego okulisty? Oczy bardzo mnie denerwuja i ostatnio trochę ograniczają bo ciezej wykonuje mi się prace przy komputerze i caly czas się o nie martwię. Moze to powiklanie po soczewkach?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

suchość oczu może występować nie tylko jako powikłanie po noszeniu soczewek, ale może świadczyć o toczących się w Pani organizmie chorobach ogólnoustrojowych, może nim być np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy czy cukrzyca. Przeważnie objawy te dotyczą osób z przypadłością przemęczonych oczu (tzw. zmęczenie wzroku). Najczęściej pojawiają się właśnie u osób pracujących przy komputerze, ale także u przebywających w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, narażonych na opary chemikaliów czy dym papierosowy.

Sugerujemy wobec tego zastosować się do zaleceń lekarza i ewentualnie zastosowanie kropli zawierających kwas hialuronowy, który pozwoli odpowiednio nawilżyć powierzchnię oka.

W przypadku, gdy te objawy będą się dalej utrzymywać, proszę udać się do innego specjalisty, który zleci odpowiednie badania.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zmeczone-oczy-zespol-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/kto-jest-narazony-na-zespol-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/test-suchego-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.