Czy mam sięgać po suplementację w tej sytuacji?

Mam pytanie - czy jeśli wyniki badan krwi pokazuje, ze mam rozne witaminy czy pierwiastki w normie, ale odczuwam ich kliniczne niedobory, to powinienem siegnac po suplementacje czy nie? Czy przyczyn nalezy szukac gdzie indziej czy jednak moze sie tak zdarzyc, ze mimo wynikow w normie moge miec objawy niedoborow? Np skurcze lydek mimo potasu i magnezu w normie, stres mimo magnezu w normie, okresowe zajady ust i wypadanie wlosow mimo witamin b w normie itp. Oraz ktore z nastepujacych nalezy brac, ktore mozna rozwazyc a ktorych nie ma sensu? Wit a, wit E, Wit C, wit K, witaminy z grupy B, cynk, selen, potas, magnez, zelazo, wapn, preparaty omega 3,6,9 i/lub tran i/lub olej z rekina lub dorsza, kwas alfa liponowy, krzem, jod, mangan, miedz, chlor, fosfor, mangan, molibden, chrom

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie należy dodatkowo suplementować witamin czy minerałów, jeżeli wyniki badań wskazują, że ich poziom jest w normie – o ile w przypadku np. magnezu czy witamin rozpuszczalnych w wodzie nie będzie to większym zagrożeniem, to już przedawkowanie innych pierwiastków, jak żelazo, miedź, jod, potas czy witamin z grupy B może nieść za sobą konsekwencje, niekiedy bardzo poważne, dla zdrowia.

Trudne do zdiagnozowania skurcze łydek nie muszą być spowodowane niedoborami magnezu, lecz mogą wynikać np. z choroby zakrzepowej lub zaburzeń hormonalnych związanych z wydzielaniem adrenaliny, kortyzolu, hormonu wzrostu i in. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-lydek-przetrenowanie-dieta-stres-choroby.

Zajady to z kolei nie tylko skutek niedoboru witamin z grupy B (co ciekawe ich niedobór może dawać takie same objawy, jak nadmiar, a obie sytuacje są równie niebezpieczne), ale też braku witaminy C czy cynku lub niedostatków układu immunologicznego, które nie mają związku z niedoborami witaminowymi. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masz-zajady-to-moze-byc-cos-powazniejszego.

Suplementacja witaminowa powinna być celowa i przemyślana, powinna uzupełniać niedobory, ale przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego rozsądku. Jak pokazują badania – zwłaszcza Polacy lubią bogato zaopatrywać swe apteczki. Najbezpieczniejszym wyjściem z tej sytuacji są kompleksy witaminowe – zażywane zgodnie z zaleceniem producenta nie będą zagrożeniem dla zdrowia. Być może zainteresuje Pana ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/przewodnik-po-witaminach-ktorych-naprawde-potrzebujemy-a-ktorych-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.