Czy mogę iść na taką psychoterapię?

Dzień dobry, piję prawie codziennie (3-4piwa) od jakichś 10 lat, poza tym mam zaburzenia osobowości, natręctwa i chyba depresję i te dolegliwości utrudnią mi życie nawet bardziej niż uzależnienie. Zastanawiam się nad psychoterapią i nie wiem czy pijąc tak jak teraz powinnam iść na psychoterapię uzależnień, czy mogę iść na psychoterapię która zajmuje się zaburzeniami osobowość itp?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Na sam początek chciałam napisać, że niezwykle ważnym aspektem jest Pani świadomość siebie i tego, co dzieje się w Pani życiu. To często najtrudniejszy z elementów jaki istnieje w kwestiach pracy nad sobą, więc serdecznie gratuluję odwagi, aby stanąć w prawdzie przed samą sobą.

Ważne jest aby poszukała Pani w sobie odpowiedzi na pytanie - skąd pojawił się mechanizm picia alkoholu w Pani życiu? Z czego on wynika?

To pytanie ma ogromne znaczenie i w pewien sposób pomoże w ustaleniu jaka terapia byłaby najodpowiedniejsza.

W kwestiach zaburzeń osobowości, jeśli zostały zdiagnozowane przez specjalistę, warto porozmawiać z nim na ten temat i poszukać wspólnie rozwiązań. W zależności od problemów z jakimi się Pani zmaga, różne nurty terapeutyczne i dobór tego właściwego, na pewno pomoże w dalszej pracy nad sobą. Bardzo istotne jest znalezienie specjalisty, z którym współpraca będzie układać się zgodnie z oczekiwaniami, jak również jego metody będą Pani odpowiadać. Znalezienie wspólnego języka, a także poczucie bezpieczeństwa w gabinecie to w dziejszych czasach podstawa.

Trzymam za Panią mocno kciuki.