Czy mogę mieć jeszcze depresję?

Dzień dobry, choruje na niedoczynność tarczycy, mam podejrzenie hashimoto niezłośliwe torbiele na tarczycy. Mam przepisany letrox 50, choć przestałam go przyjmować. Ponad to choruje na hipochondrię, nerwicę lękową (zaburzenia lękowe) oraz mam stany derealizacji i depersonalizacji (chodziłam na terapię). Odkąd pamiętam ciągle chodzę zmęczona, nie mam siły wstać z łóżka, wykonywać prostych czynności, nawet wykąpanie się. Dodatkowo mam problemy z agresją, szybko się irytuje. Mam problemy z układem trawiennym (częste silne skurcze brzucha,bóle brzucha, mdłości, odbijanie, wzdęcia, zaparcia). Ciągle chodzę zmęczona, nie mam na nic siły i nie mam ochoty nawet na spotkania ze znajomymi od jakiegoś czasu. Wspomne, że na tarczycę choruje od około 6 lat. Mam pytanie odnoście tego mojego braku sił. Czy to może być depresja? Czy spowodowane może być to choroba tarczycy i nie brania leków? Bardzo się martwię, że mogę mieć kolejną chorobę psychiczną.
KOBIETA, 19 LAT 3 tygodnie temu

Witam. W opisanej sytuacji widać wiele objawów, które mogą sugerować zarówno depresję, jak i komplikacje wynikające z niedoczynności tarczycy oraz niewłaściwego leczenia tej choroby. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto rozważyć:

Niedoczynność tarczycy i jej wpływ na samopoczucie

• Symptomy niedoczynności tarczycy: Zmęczenie, depresja, problemy z trawieniem, i brak energii to typowe objawy niedoczynności tarczycy. Nieprzyjmowanie przepisanego leku Letrox, który jest lewotyroksyną (hormonem tarczycy), może prowadzić do nasilenia tych objawów.

• Ważność regularnego leczenia: Niedoczynność tarczycy wymaga stałego przyjmowania leków zastępujących hormony tarczycy. Przerywanie leczenia bez konsultacji z lekarzem może poważnie zaburzyć równowagę hormonalną.

Możliwość depresji

Objawy depresji: Objawy, które opisujesz, takie jak chroniczne zmęczenie, brak motywacji, problemy z agresją i izolacja społeczna, mogą również wskazywać na depresję.

• Diagnoza depresji: Aby potwierdzić, czy rzeczywiście cierpisz na depresję, konieczna jest konsultacja z psychiatrą lub psychologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę.

Zaburzenia lękowe i ich wpływ na jakość życia

Nerwica lękowa i hipochondria: Zaburzenia lękowe mogą powodować lub nasilać inne symptomy, takie jak te związane z derealizacją i depersonalizacją. Leczenie tych zaburzeń może znacznie poprawić Twoje ogólne samopoczucie.

Kroki, które możesz podjąć

• Kontakt z endokrynologiem: Skonsultuj się ponownie z endokrynologiem, aby dostosować leczenie tarczycy i monitorować Twoje hormony.

• Kontynuacja terapii psychologicznej: Terapia jest ważna, zwłaszcza biorąc pod uwagę Twoje wcześniejsze doświadczenia z zaburzeniami lękowymi.

• Konsultacja psychiatryczna: Psychiatra może ocenić, czy występują u Ciebie symptomy depresji i zaproponować odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię lub dalszą psychoedukację i wsparcie psychologiczne.

• Wsparcie bliskich i aktywność fizyczna: Proś o wsparcie bliskich; lekkie ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w poprawie samopoczucia.

Znaczenie kompleksowego podejścia

• Rozumienie, że objawy mogą być powiązane zarówno z chorobą tarczycy, jak i możliwą depresją czy zaburzeniami lękowymi, jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia.

Nie ignoruj swoich objawów i nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do dalszego pogorszenia stanu zdrowia. Dbaj o regularne wizyty kontrolne i staraj się przestrzegać zaleceń medycznych.

Pozdrawiam M. Bakun