Czy mogę stosować Albivag?

Witam, od jakiegoś czasu podczas współżycia odczuwam ból/pieczenie w pochwie, ok 1cm od ujścia. Ból ustępuje kilka-kilkanaście minut po skończeniu współżycia. Wygląda trochę jakby to było jakieś podrażnienie. Oprócz tego nie mam objawów takich jak świąd, nie ma upławów a srom wygląda normalnie. Co to może być? Czy Albivag może pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie doprecyzowała Pani od jak dawna występują opisane dolegliwości – czy jest to kilka dni, tygodni czy miesięcy. Pieczenie i ból przy wejściu pochwy mogą być faktycznie spowodowane podrażnieniem śluzówki – wówczas dolegliwości będą się utrzymywać, dopóki śluzówka nie zregeneruje się.

O tym, czy jest to infekcja trudno mówić bez badań, ponadto nie ma Pani symptomów w postaci świądu czy upławów. W związku z tym tylko badanie obrazowe lub palpacyjne może przynieść odpowiedź na Pani pytanie.

Albivag jest preparatem o działaniu przeciwgrzybiczym, choć, z uwagi na zawartość kwasu bornego, może działać także na bakterie. Dlatego też trudno ocenić jego skuteczność – kandydoza pochwy daje specyficzne objawy w postaci białych, gęstych upławów czy świądu waginy. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

U Pani takie objawy nie występują. W tym przypadku wskazane byłyby raczej kapsułki dopochwowe zawierające nawilżający kwas hialuronowy. Należy także powstrzymać się od współżycia, dopóki nie skonsultuje się Pani z ginekologiem.

O przyczynach bólu pochwy może Pani przeczytać także w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-piekacego-bolu-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.